
Na początku powiem Ci: “Wspaniale, że sięgasz po wsparcie i tu jesteś!” Jeśli poszukujesz wsparcia, zapewne zastanawiasz się jak odnaleźć się w gąszczu specjalności, kogo właściwie potrzebujesz na swojej drodze. Postaram się nakreślić Ci krótko i najbardziej przejrzyście jakimi kompetencjami dysponują psycholog, psychiatra i psychoterapeuta, aby ułatwić Ci wybór. Chcę Ci też powiedzieć, że niezależnie od tego, do którego specjalisty pójdziesz po pomoc, to zawsze będzie dobry wybór. Każdy dobry specjalista_tka, jeśli uzna, że potrzebujesz innego lub szerszego wsparcia, podpowie Ci, z pomocy jakiego innego profesjonalnego pomagacza powinieneś/aś skorzystać. Osoba do której trafisz na pewno wesprze Cię na ten moment w takim stopniu, na jaki pozwalają mu jego własne kompetencje, rozpozna z Tobą, z jakimi potrzebami przychodzisz i dzięki temu będziesz mogła_ł podjąć decyzję co dalej. Pamiętaj, proszę, nie chodzi tu o to, że uzna, że jesteś “trudnym przypadkiem”, chodzi tu o nasze (specjalistów) kompetencje i gotowość do pracy z klientem, na którą wpływają nasze doświadczenia, odbyte szkolenia etc.
Czym się różnią psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?
Wszyscy zajmują się wsparciem, czy wszyscy prowadzą terapię?
Psycholog- osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie. Ma on niezbędne umiejętności i wiedzę, aby wykonać diagnozę psychologiczną. Korzysta przy tym podczas spotkania z pacjentem ze swojej wiedzy oraz wyników testów psychologicznych. Psychoterapeuta niebędący jednocześnie psychologiem nie wykona testów psychologicznych- w sytuacji, gdy klient potrzebuje takiej diagnozy, poleca zazwyczaj psychologa, który wykonuje takie testy. Osoba po studiach magisterskich z psychologii nie jest jednak przygotowana do prowadzenia psychoterapii (chyba, że ukończyła szkołę psychoterapii), dlatego dobry psycholog, który widzi, że psychoterapia będzie skuteczniejsza niż wsparcie psychologiczne powie klientowi o możliwości poszukania dla siebie terapeuty. Psycholog udziela wsparcia/prowadzi poradnictwo psychologiczne, zazwyczaj obejmujące kilka spotkań w celu bieżącego wsparcia osoby.
Psychoterapeuta- osoba, która ukończyła 4-letnią szkołę psychoterapii lub jest w jej trakcie- wtedy jest psychoterapeutą_tką w trakcie szkolenia i może pracować w gabinecie, będąc pod stałą superwizją (o superwizji napiszę później). Psychoterapeuta_tka może być również magistrem_ą psychologii, ale nie musi. Większość szkół psychoterapii ma w swoich wymogach jednak, aby osoba, która nie ukończyła studiów psychologicznych, ukończyła kurs psychologii na poziomie uniwersyteckim. Psychoterapeuta wspiera klienta zarówno takiego, który przechodzi kryzys, mierzy się ze skutkami traumy, ale też takiego, który chce poszerzyć własną świadomość o sobie i własnym funkcjonowaniu w świecie- nastawionego na swój rozwój.
Psychiatra- osoba, która ukończyła 6-letnie studia medyczne oraz specjalizację z psychiatrii. Lekarz_rka medycyny musi również odbyć staż na oddziale w szpitalu. Psychiatra przede wszystkim skupia się na leczeniu, biorąc pod uwagę nie tylko czynniki psychologiczne, ale także biologiczne/neurobiologiczne. Niekiedy to właśnie psycholog_żka lub psychoterapeuta_tka zaproszą Was, abyście skorzystali_ły z konsultacji psychiatrycznej, podczas której może się okazać, że dobrym wsparciem Waszego procesu zdrowienia np. w trakcie trwającej psychoterapii będzie przepisanie przez lekarza psychiatrę odpowiedniej farmakoterapii.
Mam nadzieję, że teraz trochę oznaczyłam Ci szlaki, którymi możesz w razie potrzeby pójść. Możesz przejść je wszystkie, jeśli tylko tego potrzebujesz. Bardzo się cieszę, że na świecie, ale też w Polsce coraz bardziej dbamy o swoje zdrowie, w tym o zdrowie psychiczne. To, co dla mnie jest ważne w świecie psychoterapii, to ciągłe zaciekawianie się nową, pojawiającą się wiedzą. Naukowcy wciąż publikują nowe dane o tym, w jaki sposób działa nasz mózg, ale też relacja ciało-umysł. Jest to dla mnie fascynujące i cieszę się każdym odkryciem, które może wesprzeć moją pracę i Wasz proces.
Powodzenia, trzymam kciuki za Twoją drogę!
Comments